سلام به همه دوستان عزیز،در این پست میخوام توضیحاتی رو درباره آیه 5 سوره شرح با شما به اشتراک بذارممن قبل از این درباره معنای آیه ان مع العسر یسری اینجور برداشت میکردم که بعد از هر سختی آسانی است و این یعنی اگه الان توو سختی هستم اشکالی نداره عوضش بعد به آسونی میرسماما در اشتباه بودم.معنای درست آیه اینه که با (مع) هر سختی آسانی هم هست.

یعنی هر مسئله ای که در زندگیمون با اون برخورد می کنیم حتما و بدون شک(فَإِنَّ) راه حلش هم توو دل همون مسئله وجود داره.اما چه کسانی به راه حل مسئله دسترسی دارند،کسانی که این آیه رو باور کنند و بهش ایمان داشته باشند.

اگه این آیه رو باور کنیم دیگه هیچوقت نگران آینده نیستیم چون میدونیم با هر مسئله در آینده روبرو بشیم خداوند مارو به راه حلش هدایت میکنه و به راحتی مسئله رو حل میکنیم و رشد میکنیم.ما اومدیم به این جهان که با مسائل و تضاد برخورد کنیم ، حلش کنیم و بعد رشد کنیم،پیشرفت کنیم.

افرادی از حل مسئله فرار میکنند که می دونند توانایی حل مسئله ندارند پس می ترسند که با مسائل روبرو بشن.پس می ترسند منطقه امن زندگشون رو رها کنند و حرکت کنند چون با خودشون اینجوری فکر می کنند که من مسائل این منطقه رو حل کردم و باهاشون آشنا هستم و بیرون از این منطقه یعنی مسائل جدید،مشکلات جدید،تضادهای جدید.برخورد به مسائل و مشکلات ترس داره اما برای کسی که راه حل رو نمی دونه.

یه مثال میزنم: توو کلاس درس ریاضی نشستیم.معلم یه مسئله روی تخته سیاه نوشته و میخواد به یکی از دانش آموزها بگه که بیاد پای تخته و مسئله رو حل کنه.کیا میترسند ، نگرانند و خودشون رو از دید معلم پنهان میکنند؟ و کیا مشتاق هستند که معلم به اونها بگه بیا و مسئله رو حل کن و هی دستش رو می بره بالا؟

تفاوت دونستن و ندونستن راه حل مسائل زندگی هم دقیقا شبیه مثال بالاست.افراد موفق لذت می برند از حل مسائل.چون ایمان دارند به توانایی شون.ایمان دارند که راه حل توو خود مسئله هست فقط باید دید یا به عبارت دیگه باید به سمت راه حل هدایت شد و طبق آیه 12 سوره لیل این وظیفه خداونده که هدایت کنه مارو (إِنَّ عَلَیْنَا لَلْهُدَىٰ او البته بر ماست که (خلق را) هدایت کنیم(.

پس میتونیم به ترسهامون غلبه کنیم و چون نقطه مقابل ترس ، ایمانه پس باید ایمانمون رو به خداوند تقویت کنیم.خداوندی که وظیفه خودش میدونه هدایت کردن مارو.

خدا بهترین خداست ، اما ایمان ما به این خدا چقدره؟

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها